top of page

Programy lojalnościowe - dla kogo i po co?

Wzrastająca konkurencyjność i rozwój e-handlu to prawdziwe wyzwanie dla marek, które, aby przetrwać w zglobalizowanym świecie, powinny postawić na lojalnych klientów. Budowanie zaufania wśród odbiorców wymaga sporego zaangażowania w tworzenie trwałych relacji opartych o jakość usług i oferowane benefity. Sposobem na nie są atrakcyjne programy lojalnościowe.


Nawet 80% klientów przyznaje się do korzystania z programów zapewniających benefity zakupowe. Dla wielu z nich zysk związany z nabyciem danego produktu jest głównym powodem podjęcia decyzji kupna. Przyzwyczajenia konsumenckie przekładają się na rozwijające się programy lojalnościowe, których celem jest podniesienie sprzedaży i wpłynięcie na przywiązanie klienta do marki.


Od klienta do ambasadora marki


Najcenniejszy klient to ten, który zawsze wraca. Wdrożenie programu lojalnościowego to sposób budowania więzi z klientem, który z czasem staje się ambasadorem marki – osobą odpowiedzialną za budowanie świadomości wśród potencjalnych klientów.

Kreowaniu ambasadorów sprzyja odpowiedni system nagradzania, który powinien odzwierciedlać indywidualne preferencje lojalnych klientów. To trudne zadanie wymaga wiedzy na temat doświadczeń i potrzeb grupy docelowej, dlatego zawsze powinno być poprzedzone profesjonalnym rekonesansem.


Dobrym pomysłem na kompromis w tym względzie jest oferowanie kart podarunkowych lub tworzenie jak najszerszego katalogu nagród, w którym każdy z zainteresowanych znajdzie coś dla siebie. Wysiłek włożony w jego przygotowanie zaowocuje zwiększoną sprzedażą i wiernymi klientami.

Nie tylko dla wielkich korporacji


Choć we wdrażaniu nowatorskich programów lojalnościowych przodują wielkie korporacje, z powodzeniem mogą z nich skorzystać również mali przedsiębiorcy. Przygotowane benefity to szansa na zbudowanie trwałych relacji z lokalnym klientem, a w dłuższej perspektywie poszerzenie rynku zbytu.


Atutem małych firm jest często lokalność i lepsza komunikacja z otaczającym środowiskiem. Dobrze skrojone programy lojalnościowe powinny eksponować te zalety i podkreślać więź łączącą ich uczestników. Zadanie to ułatwiają nowe technologie, które w łatwy i tani sposób pozwalają na szybką komunikację pomiędzy marką a uczestnikami programu, przez co budują mikro społeczności związane z lokalnymi wartościami.


Czy programy lojalnościowe są opłacalne?

Choć przygotowanie dobrze skrojonego programu lojalnościowego wymaga wysiłku, jest to trud, który się opłaca. Jak pokazują dane, lojalni klienci wydają nawet 60% więcej oraz 5 razy chętniej korzystają z oferty marki.


Poza korzyściami finansowymi zaletą dobrze zorganizowanego programu jest lepsze poznanie zachowań konsumentów. Gromadzone dane transakcyjne, bo o nich mowa, pozwalają na bieżącą ocenę rentowności poszczególnych działań. Ponadto dostarczają elementarnych informacji do bieżącej ewaluacji poczynań, umożliwiając tym samym wprowadzanie bieżących korekt w realizowanej strategii marketingowej.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page