KONTAKT

Napisz do mnie

POZNAJ

PROGRAMY

LOJALNOŚCIOWE

Zadbaj o lojalnych klientów!

Zdefiniowanie zasad udziału
w programie

Wybór narzędzi
wykorzystywanych w programie

Wdrożenie

programu

Monitorowanie sprzedaży

Program lojalnościowy ma za zadanie zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z usług firmy. Dodatkowo taki program buduje pozytywny wizerunek firmy przez co stali klienci są bardziej lojalni. Wdrożenie programu lojalnościowego może w znacznym stopniu poprawić działanie firmy oraz zwiększyć jej obroty.

Co to jest program lojalnościowy?

Poznaj jak działają programy lojalnościowe

 

Znaczenie programów lojalnościowych

Popularność programów lojalnościowych stale rośnie i to zarówno na świecie, jak i w samej Polsce. Z badań wynika, że aż 90% mieszkańców Stanów Zjednoczonych bierze udział w co najmniej jednym programie lojalnościowym. W Europie, choć odsetek ten nie jest równie imponujący, również nie jest najgorzej. Według raportu „Przyszłość zakupów. Najważniejsze trendy w retail dziś i w 2030 roku”, w programach lojalnościowych różnych firm bierze udział ponad 70% Europejczyków, przy czym największym powodzeniem cieszą się programy lojalnościowe firm z branży odzieżowej oraz kosmetycznej. A jak wygląda to w Polsce?

Badania firmy TNS z 2015 roku pokazują, że w co najmniej jednym programie lojalnościowym bierze udział około 50% Polaków, co oznacza wzrost względem lat poprzednich. Swoistą modę na programy lojalnościowe oraz świadomość poszczególnych marek, które się na nie decydują lub zamierzają zdecydować, podkreśla badanie TNS przeprowadzone dwa lata wcześniej. Ówczesne wyniki pokazały, że jeden sklep prowadzący handel tradycyjny FMCG uczestniczy średnio w jednym lub nawet w dwóch programach lojalnościowych i motywacyjnych. Co więcej, ok. 2/3 z przebadanych sklepów deklarowało chęć przystąpienia do kolejnych programów tego typu. Czy oznacza to, że współczesny handel detaliczny oparty będzie głównie na programach lojalnościowych i motywacyjnych? Skąd tak wielkie zainteresowanie tego tylu działaniami?

Spadek lojalności klientów problemem współczesnego handlu

W idealnym świecie o lojalności klientów decyduje przede wszystkim jakość oferowanego przez daną markę produktu (sposób wykonania, rodzaj użytych materiałów, gwarancja trwałości i bezpieczeństwa) oraz cena, która powinna odpowiadać jakości, a nie sile marketingowej machiny. W rzeczywistości jednak o wyborach konsumentów decyduje bardzo wiele różnorodnych czynników i trudno jest markom zatrzymać klienta u siebie na dłużej. Wystarczy dobrze zaplanowana i przeprowadzona akcja promocyjna konkurencji, aby klienci – nawet jeśli na co dzień są lojalni wobec sprawdzonej przez nich marki – zaczęli robić zakupy gdzieś indziej.

Problem z lojalnością konsumentów pokazują między innymi wyniki badań TNS, według których w 2014 roku ok. 30% Polaków w ciągu jednego miesiąca dokonywało zakupów w co najmniej 11 różnych sieciach handlowych operujących w sektorze spożywczym. Liczba ta, choć wydaje się niewielka, w rzeczywistości powinna budzić niepokój wśród wszystkich marek obecnych na naszym rynku, ponieważ pokazuj niezwykłe tempo spadku lojalności konsumentów. Wszak zaledwie 2 lata wcześniej podobne zachowania wykazywało zaledwie 10% Polaków!

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now