top of page

Programy lojalnościowe B2B - dla kontrahentów, partnerów i firm

Jednym z elementów wzmacniania pozycji marki na rynku jest zacieśnianie relacji z jej odbiorcami. Budowanie przywiązania klienta do marki to proces długotrwały. Powinniśmy podchodzić do niego kompleksowo, biorąc pod uwagę takie zmienne jak: kształtowanie wizerunku własnego przez wartości ważne dla odbiorców, stałe dbanie o jakość usług lub produktów, wynagradzanie lojalnych i przychylnych marce odbiorców. Proces ten może przybierać różną formę. Ci, którzy nie są gotowi na wprowadzenie całościowej strategii, mogą korzystać z wybranych elementów, które zacieśnią relacje z klientami. Jednym, a zarazem najprostszym z nich są programy lojalnościowe dla pracowników i klientów.


Obsługa programów lojalnościowych


Obsługa programów lojalnościowych - krok po kroku


Niezależnie od modelu i metody działania, obsługa programów lojalnościowych sprowadza się w zasadzie do mądrego i przemyślanego stworzenia systemu, w ramach którego klienci i pracownicy firmy będą doceniani za swoją pracę. Proces ten jest wielofazowy i zwykle składa się z kilku podstawowych elementów.


  • Zasady programu

Pierwszym etapem, będzie stworzenie określonych zasad, w myśl których dany program będzie obowiązywał. Zasady te będą definiować przede wszystkim metodologię naliczania punktów, a także sposób, w jaki będą one wymieniane na poszczególne gratyfikacje. Na tym etapie bardzo ważne jest oszacowanie potencjalnych przychodów i kosztów, związanych z wdrażanym systemem. Dzięki takiej analizie będzie można przejść do kolejnych faz.

  • Narzędzia - czyli program lojalnościowy od kuchni

Ten krok nie ogranicza się wyłącznie do stworzenia wygodnej platformy dla beneficjentów. Bardzo ważne w tym przypadku będzie również stworzenie w miarę prostego narzędzia, w ramach którego klient będzie mógł komunikować się z osobą odpowiedzialną za prawidłowe działanie i wdrażanie systemu. Oprócz tego konieczne będzie zdefiniowanie określonego katalogu produktów i - jeśli pojawi się taka konieczność - podjęcie współpracy z określonymi markami, reprezentującymi dany produkt.

  • Wdrażanie systemu

W ramach obsługi programu lojalnościowego bardzo ważne będzie też odpowiednie i, co najważniejsze, konsekwentne wdrożenie danego systemu. Tym samym, trzeba będzie wprowadzić elektroniczny system zarządzania programem lojalnościowym z wygodnym i intuicyjnym interfejsem. Taki system musi mieć możliwość tworzenia indywidualnych kont dla użytkowników. Z jednej strony powinien ułatwiać samo zarządzanie programem – naliczanie punktów, monitorowanie efektów, a z drugiej strony powinien stanowić wygodne narzędzie dla klienta, który może kontrolować stan swojego konta.

  • Monitorowanie efektów

Obsługa programów lojalnościowych to również monitorowanie efektów wprowadzonej polityki. Dzięki rozbudowanym narzędziom (które mogą być aplikacjami dedykowanymi), właściciel firmy będzie mógł analizować przychody i koszty, związane ze zwiększonym zainteresowaniem programem. Co ważne, będzie on mógł też wprowadzać określone zmiany, które zwiększą popularność danego systemu. Zmiany te nie będą musiały mieć stałego charakteru. Wręcz przeciwnie - możliwe będzie ich definiowanie również w kontekście kilku tygodni, a nawet dni, np. w okresie świątecznym, bądź wakacyjnym.


Podsumowując, w ramach obsługi programów lojalnościowych firma świadcząca takie usługi, może zaoferować swoim klientom szereg usług, które znacznie wychodzą poza utarty schemat stworzenia i uruchomienia systemu. Niemniej jednak, na każdym z powyższych etapów, konieczne jest stałe monitorowanie wprowadzonych zmian, dzięki czemu ich skuteczność będzie jak najwyższa.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page