top of page

Dostosowanie programów lojalnościowych do charakterystyki branży


Pozornie programy lojalnościowe są rozwiązaniami uniwersalnymi, sprawdzającymi się jednakowo dobrze bez względu na branże, w których są wprowadzane. Pozornie, ponieważ każda branża posiada swoją wyjątkową, unikatową specyfikę i pracujący w niej ludzie prezentują czasem skrajnie różne postawy wobec swoich kontrahentów. Dlatego każdy program lojalnościowy, aby był skuteczny, musi brać pod uwagę przede wszystkim to, do kogo ma być skierowany.

Programy lojalnościowe dla klientów indywidualnych i biznesowych


Programy lojalnościowe B2B to rozwiązania mające na celu skłonienie kontrahentów do tego, by realizowali określone cele biznesowe w sposób stały, bez względu na ewentualne perturbacje na rynku. Co do zasady opierają się one na pewnej formie gratyfikacji za prowadzenie sprzedaży lub wybieranie podczas wyboru zaopatrzenia (np. dla sklepu, punktu usługowego czy gastronomicznego) konkretnych marek, producentów lub hurtowni.

Wprowadzanie i obsługa programów lojalnościowych B2B różni się od tych samych działań podejmowanych względem klientów indywidualnych, tak pod kątem czasu trwania, katalogu nagród czy podejścia do odbiorcy. Klienci indywidualni wymagają bowiem nie tylko tego, aby program lojalnościowy był dla nich atrakcyjny, ale również by prowadzące je punkty handlowo-usługowe posiadały ofertę zgodną z ich oczekiwaniami. Nawet najlepiej pomyślany program lojalnościowy nie przekona ich, jeśli udział w nim oznaczał będzie konieczność zakupu zbyt drogich produktów o niewystarczającej jakości. Inaczej rzecz ma się w przypadku klientów biznesowych. Dla nich jakość, a nawet cena ma znaczenie drugorzędne. Dużo ważniejsze jest to, by program lojalnościowy przynosił im satysfakcję, był atrakcyjny i trafiał w ich gusta.

Różnice w branżach to różnice w programach lojalnościowych


By trafić w gusta klientów biznesowych należy dobrze poznać ich oczekiwania, ale z uwzględnieniem branży, w jakiej pracują. Inne bowiem oczekiwania mają pracownicy branży budowlanej, spożywczej czy naftowej. Wymaga to wprawdzie nieco pracy i rozeznania w sytuacji panującej na rynku. Należy zorientować się, jak wygląda praca ludzi, których pragniemy zaprosić do programu, jak wygląda ich zwykły dzień, ile czasu spędzają w domu, a ile poza domem. Wszystkie te informacje, nawet jeśli wydają się nieco zbyt prywatne, mają duże znaczenie. Na ich podstawie dowiemy się m. in. tego, czy dla naszych kontrahentów atrakcyjne okażą się nagrody w postaci wyjazdów, rodzinnych wczasów czy zaproszeń do udziału w imprezach oraz wydarzeniach kulturalnych.


Musimy też brać pod uwagę to, iż poszczególne branże przyciągają ludzi o specyficznych zainteresowaniach i określonym wykształceniu. Śmiało możemy np. założyć, że osoby prowadzące sklepy sportowy czy kluby fitness mniej lub bardziej interesują się sportem i atrakcyjną formą podziękowania za ich stałą współpracę mogą być zaproszenia na ważne wydarzenia sportowe. Analogicznie będzie w przypadku właścicieli księgarń czy antykwariatów. Z tym że tutaj w katalogu nagród znaleźć się powinny wyjazdy na targi, spotkania autorskie lub inne ważne wydarzenia ze świata literatury.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page