top of page

Programy lojalnościowe B2B: jak zdobyć lojalność klienta biznesowego

Popularność programów lojalnościowych i motywacyjnych to fakt, któremu nie da się już dzisiaj zaprzeczyć. Są one coraz częściej i chętniej wdrażane przez mniejsze i większe przedsiębiorstwa, z tego prostego powodu, że po prostu przynoszą wymierne efekty. Zwiększenie lojalności klientów biznesowych przekłada się bezpośrednio na sprzedaż, a co za tym idzie – na zysk firmy.


W końcu programy lojalnościowe B2B są bezpośrednio połączone z codziennymi zamówieniami, które są niezbędne, aby firma przynosiła dochody. Mając na uwadze fakt, że wdrażanie i obsługa programów lojalnościowych nie są bardzo skomplikowane, istnieje spore prawdopodobieństwo, że niedługo będą je mieć u siebie niemal wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą lub oferujące usługi. To sytuacja korzystna także dla klienta, który będzie mógł u każdego ze swoich dostawców korzystać z rabatów lub innych nagród za lojalność.



Skuteczne programy lojalnościowe B2B - to znaczy jakie?



Dobry program lojalnościowy B2B to coś innego niż tylko zbieranie punktów. Często partnerzy otrzymują od firm więcej korzyści. Takie działanie nie tylko zachęca do skorzystania z oferty, ale też motywuje do dłuższej, efektywnej współpracy. Dobrym pomysłem w podnoszeniu jakości programów B2B jest np. wdrożenie platformy komunikacyjnej. Połączona z elementami e-learningu, istotnymi dla uczestników treściami, będzie swego rodzaju wisienką na torcie. Wymaga jednak ciągłej aktualizacji danych i kontroli ze strony twórcy programu lojalnościowego.


Trafnym pomysłem jest zlecenie zadania, jakim jest obsługa programów lojalnościowych, firmie zewnętrznej. Dzięki kompleksowym działaniom przedsiębiorca będzie mieć pewność, że na każdym etapie wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik: od określenia zasad udziału w programie, poprzez zdefiniowanie narzędzi niezbędnych do jego działania, wdrażanie programu lojalnościowego w życie, aż do monitorowania zwiększonej sprzedaży.


Jak udoskonalić program lojalnościowy lub motywacyjny?


Aby zyskać wierność klienta i zwiększyć szanse na to, że zostanie z firmą na długie lata, warto pamiętać o kilku aspektach.


Po pierwsze, profity w programach należy dostosować do klienta. W zależności od tego, czy będzie o właściciel, czy sprzedawca, preferencje będą inne. Właściciel firmy będzie oczekiwał nagród, dzięki którym podniesie jakość swojego biznesu, zwiększy obroty, doposaży miejsce pracy, natomiast sprzedawca czeka na nagrody osobiste – rzeczowe, vouchery czy bony. Warto to uwzględnić, przygotowując katalog nagród programu lojalnościowego.


Po drugie, osobisty kontakt zawsze jest w cenie, dlatego najlepiej – jeżeli jest taka możliwość – przekazać nagrodę przez przedstawiciela handlowego, którego klient dobrze zna, nie zaś przez anonimowego i niezwiązanego z przedsiębiorstwem kuriera.


Po trzecie, programy lojalnościowe B2B należy stale monitorować. Gdy brak na to czasu osobom pracującym w firmie, dobrze jest zatrudnić dodatkową osobę albo zlecić obsługę programów lojalnościowych zewnętrznej agencji.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page